Malé půjčky do výplaty na účet
Půjčky do výplaty
Upozornění: Údaje pro články byly sbírány v minulosti. Věnujte proto, prosíme, pozornost datu publikování. Je možné, že informace již nejsou aktuální a neodpovídají platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Jak vytvořit finanční rezervu?

Už jste slyšeli o důležitosti finanční rezervy, ale nevíte, jak ji vytvořit? Podívejme se detailněji na to,) proč je vůbec zásadní finanční rezervu mít a jak na ni.

K čemu rezervy slouží?

Vycházíte s měsíční výplatou jen tak tak? Představte si, že se ještě k tomu jakýkoli člen rodiny dostane do nepředvídané situace, např. vážná nemoc, autonehoda, nebo „jen“ porucha pračky či auta. Tyto komplikace často vyžadují větší či menší útraty navíc. Právě v takových případech velmi oceníte vlastní finanční „zásoby“, díky kterým se nebudete muset vysoce zadlužovat; pro uhrazení nutných neočekávaných výdajů se budete moci spolehnout ve větší nebo menší míře sami na sebe a neupisovat se jako dlužníci, což Vám v neposlední řadě přidá na osobním klidu a rodinné pohodě.

Jak tedy rezervu vytvořit?

Mnohdy se na první pohled může zdát, že se stávajícími příjmy rezervu prostě nevtvoříte. Zůstaňte ale v klidu, vždy existuje nějaké řešení a kdo hledá, najde. S chladnou hlavou a nohami v teple jde skutečně vše lépe.

Jedna z možností, která mnohé z nás napadne jako první, tkví v důkladném zamyšlení se nad poměrem měsíčních příjmů a výdajů a v hledání míst, kde bychom na rezervu ušetřili. Pokud tedy ještě nemáte rodinný rozpočet, vřele jej doporučujeme. Vyškrtněte z výdajů nepotřebné položky a získané peníze věnujte do svého rodinného fondu.

Tip! Je vhodné dávat stranou každý měsíc stejnou částku. Snáze si na tuto „útratu“ časem zvyknete. Nemusíte spořit měsíčně velké částky, abyste si alespoň krátkodobou rezervu vytvořili. Má to cenu, i kdyby se mělo jednat o pár stovek.

A kam tedy peníze odkládat?

Spořící účet

Jednoduše dosažitelný bankovní produkt, díky kterému se Vaše vklady budou navíc zhodnocovat. Nevýhodou spořících účtů bývá ale nízký výnos a také fakt, že mnohdy kvůli inflaci vychází dokonce jako prodělečný.

Stavební spoření

Další spořící alternativa, jejíž výhodou je při vyšších vkladech již vyšší zhodnocení a státní podpora (její výše ale není stálá). Slabou stránkou bývá ale horší dostupnost (disponujete penězi až do 6 letech).

Kalkulačku stavebního spoření najdete na penize.cz

Stavební spoření nabízí například ČMSS, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna nebo Buřinka.

Investice

Investice jako například do akcií, podílových fondů, nebo do stříbra/zlata mohou být další zajímavou alternativou. Je však důležité brát v potaz, že se nejedná o bezrizikovou možnost, a než se do investic ponoříte, pečlivě si zjistěte konkrétní podmínky.

Pokud se rozhodnete spořit svým dětem, máte na výběr z možností podobného rázu: založte dětem stavební spoření, spořicí účet či termínovaný vklad nebo doplňkové důchodové spoření.

…a pár tipů na závěr:

  • Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, jak finanční rezervu vytvořit, mějte na paměti, že uspořené peníze byste měli mít k dispozici v jakémkoliv okamžiku.
  • V případě, že se rozhodnete spolupracovat s bankou či využít jiných investic, předem si konkrétní nabídky důkladně prostudujte. Vyhnete se případným budoucím problémům plynoucím z nevědomosti či z nedorozumění. Předem taky porovnejte nabídky více bank a vyberte pro Vás tu nejvýhodnější.
  • Až se naučíte vytvářet krátkodobou rezervu, začněte s úsporami pro dlouhodobý časový horizont.


© 2024 Malé-Půjčky-do-Výplaty.cz - Všechna práva vyhrazena. Informace na webu pochází z různých dalších zdrojů. Provozovatel neposkytuje ani nezprostředkovává úvěry.